Średni samochód ratownictwa wodnego

Utworzono: czwartek, 17, wrzesień 2015

PSP Kościerzyna

W ostatnich dniach sierpnia Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie wzbogaciła się o nowy średni samochód ratownictwa wodnego.

Zabudowa pojazdu osadzona została na podwoziu Iveco Eurocargo. Jednostka napędowa o mocy 200KM napędza obie osie pojazdu oraz spełnia wymogi normy spalania EURO 6. Uterenowione zawieszenie pojazdu oraz wyciągarki zorientowane z przodu i z tyłu pojazdu zapewniają możliwość dojazdu w trudno dostępne miejsca prowadzonych działań.

            Klimatyzowana i ogrzewana zabudowa zapewnia komfort pracy nurkom zarówno latem jak i zimą. Dodatkowym elementem poprawiającym warunki pracy jest winda hydrauliczna, przy pomocy której można podnosić i opuszczać ciężki ekwipunek nurkowy. Załoga przygotowująca się do działań w przestronnym pomieszczeniu zabudowy jest w ciągłym kontakcie z dowódcą będącym w kabinie pojazdu dzięki kamerom i łączności fonicznej.

            Samochód został kompleksowo wyposażony w specjalistyczny sprzęt nurkowy, umożliwiający podjęcie działań przez nurków SGRW-N w akcjach ratowniczych oraz poszukiwawczych, a są to m.in.:

- suche skafandry nurkowe z odzieżą zapewniającą komfort cieplny,

- suche skafandry do nurkowania w wodzie zanieczyszczonej i skażonej,

- zestawy dwubutlowe,

- automaty oddechowe do nurkowania wodach zimnych oraz maski pełno twarzowe,

- podwodna łączność przewodowa i bezprzewodowa,

- komputery nurkowe,

- latarki LED do prac nurkowych,

- echosonda i urządzenie GPS,

- kamera przystosowana do rejestrowania filmów w wodzie,

- sprzęt asekuracyjny,

- defibrylator oraz torba medyczna,

- znaczna ilość sprzętu służąca do wykonywania prac podwodnych i organizacji miejsca działań.

Długotrwałe działania grupy nurkowej umożliwia zamontowana na zabudowie sprężarka do napełniania butli powietrzem, która zasilana jest agregatem prądotwórczym o mocy 15kW.

Zakup średniego samochodu ratownictwa wodnego zrealizowany został w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej, pn.: „Zwiększenie skuteczności prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych”. Zamówienie zrealizował partner projektu – Komenda Wojewódzka PSP w Łodzi, a całkowity koszt nabytego pojazdu to 930 000zł. przybycie nowego pojazdu z pewnością poprawi komfort nurków, którzy wykonują niebezpieczną, ciężką i obarczoną wysokim poziomem stresu pracę.